'Plemiona Izraela

 

W kolejnym naszym wydarzeniu, niesamowicie istotnym i ważnym, Salvador Dali przyjechał do Ustki, do Muzeum Ziemi Usteckiej – rozpoczął wernisaż Józef Jaskuła, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ustki. - Te prace udało się ściągnąć dzięki staraniom zarządu towarzystwa i myślę, że będą się państwu bardzo podobały. To dwie wystawy, dwa różne wydarzenia. Pierwsze - „Plemiona Izraela” Druga wystawa to „W poszukiwaniu Graala”. Któż z nas nie szuka w swoim życiu Graala? A tutaj na tej grafice możemy obserwować, jak Salvador Dali czerpał z ksiąg średniowiecznych, które znajdują się obecnie w Paryżu, i na ich podstawie stworzył te piękne dzieła.

Z kolei Andrzej Majewicz, członek zarządu TPU, opowiedział o życiu i twórczości Salvadora Dali, również jako współtwórcy scenariusza filmu "Pies Andaluzyjski" Luisa Bunuela - jednego z największych dzieł surrealizmu.

Salvador Dalí, słynny hiszpański surrealistyczny malarz, znany był z badania i interpretowania motywów biblijnych w swojej twórczości. „Plemiona Izraela”, znane też pod nazwą „Dwanaście Plemion Izraela” z 1973 roku jest wyrazistym przykładem. Wykorzystując techniki akwaforty i suchej igły, artysta stworzył serię grafik, które łączą w sobie zarówno klasyczną symbolikę biblijną, jak i osobiste surrealistyczne interpretacje.

Z kolei druga wystawa „La Quête du Graal - W poszukiwaniu Graala" jest podróżą w świat legend arturiańskich, gdzie historia króla Artura, jego rycerzy Okrągłego Stołu i Krainy Camelotu żyje w mitach i opowieściach średniowiecznej literatury europejskiej.

Obie wystawy pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego można obejrzeć do 30 września w Muzeum Ziemi Usteckiej przy ul. Marynarki Polskiej 62a.